Почела је серија стручних скупова на тему препознавања трговине људима

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије и Центар за заштиту жртава трговине људима уз подршку пројекта „Western Balkans Joint Action Against Smuggling of Migrants and Trafficking in Human Beings“, који спроводи Међународна организација за миграције и пројекта Немачке развојне сарадње „Подршка социјалном укључивању у Србији“, који спроводи GIZ у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог започело је серију обука за препознавање случајева трговине људима.

Обуке су део напора Републике Србије да повећа стручне капацитете запослених у систему социјалне заштите и другим секторима за препознавање случајева трговине људима, упућивање и заштиту жртава. Последњих година, у Србији је развијен јединствен систем идентификације жртава трговине људима, који је као пример добре праксе препознат на међународном нивоу, израђени су индикатори за препознавање случајева трговине људима за различите системе, а креирана је и апликација која се користи у ову сврху. Очекује се да наша држава у току 2025. године усвоји и закон који ће уређивати област спречавања трговине људима и заштите жртава. Као наставак ових активности, у току текуће године, одржаће се 25 обука у различитим регионима Србије, на којима ће учесници имати могућност да се упознају са појавним облицима трговине људима у Србији, системом заштите жртава трговине људима, да се обуче за коришћење апликације за прелиминарну идентификацију жртава трговине људима и да стекну нове вештине за пружање подршке и помоћи жртвама.

Прва оваква обука је одржана у Пироту, а отворио ју је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Немања Старовић. Поред министра, учеснике су поздравили и градоначелник Пирота, Владан Васић, национални координатор за борбу против трговине људима, Ненад Симић, вођа пројекта „Подршка социјалном укључивању у Србији“, Михаел Енгел и Шеф мисије IOM-a у Србији, Зејнал Хаџијев. Учесници скупа су били запослени у систему социјалне заштие, просвети, здравству и полицији.

Наредна обука ће бити одржана у Прокупљу.

 

Потребна ти је помоћ?

Детаљно упутство за жртве трговине људима:

  • Шта радити?
  • Коме се обратити?
  • Најкраћи пут до помоћи?
Пратите нас:

Центар за заштиту жртава трговине људима посвећен је борби против ове врсте криминала!