Да ли знаш шта је трговина људима?

У оквиру смедеревске Дечије недеље, запослени Центра за заштиту жртава трговине људима, одржали су предавање средњошколцима, са циљем да одговоре на главне дилеме – шта је то трговина људима, ко су жртве трафикинга, одакле све вребају опасности и коме и како се обратити за помоћ уколико посумњају на трговину људима.

Дечија недеља у Смедереву протекла је богата садржајима за све узрасте. Осмог октобра запослени Центра за заштиту жртава трговине људима, у оквиру поменутог програма одржали су у смедеревском Центру за културу предавање под називом „Борба против трговине људима“.

Са идејом да је ново знање равно поседовању једне нове борилачке вештине обратили смо се средњошколцима најпре поставивши питања – шта је то трговина људима, ко су жртве трговине људима, које су то најчешће заблуде у вези са овом темом, како не упасти у замке трафикера, као и где све опасности вребају. Говорећи кроз примере жртава њихових вршњака, упоредили смо како све изгледа из визуре наше праксе и особе (детета) која је све то преживела. Темељно смо анализирали сваки корак од врбовања потенцијалне жртве до тренутка када особа упада у замку трафикера. Било би незахвално појединости издвојити као најважније али сасвим сигурно, закључци попут – како спречити, и коме се обратити уколико дође до сумње на трговину људима, заузели су значајна места. Осим примера из наше праксе, разговарали смо и о томе колико је дигитални простор опасно место када је реч о трговини људима – са развојем технологије, напредовале су и перфидне методе трафикера, превазилазећи давну причу о „комбију који вреба иза угла“. Објаснили смо да „кликови“ никада не смеју бити „тек онако“, јер последице неретко могу бити фаталне, нарочито када је реч о опцијама „photo“ и „send“. Причу смо завршили апелом на опрезност, посебно имајући у виду овогодишњи податак да су најбројније жртве трговине људима била управо деца!

Предавању су присуствовали и чланови градске управе, чланови локалног тима за борбу против трговине људима, као и директорка Центра за заштиту жртава трговине људима, Александра Љубојевић. Све је протекло у организацији сјајног тима Центра за културу Смедерево а „час“ са двеста педест средњошколаца је пролетео. У улози предавача биле су Сања Хрвач и Валентина Станковић Илић, стручне раднице Центра за заштиту жртава трговине људима.

 

Потребна ти је помоћ?

Детаљно упутство за жртве трговине људима:

  • Шта радити?
  • Коме се обратити?
  • Најкраћи пут до помоћи?
Пратите нас:

Центар за заштиту жртава трговине људима посвећен је борби против ове врсте криминала!