Током 2024. године идентификован највећи број жртава трговине људима у последњих 6 година
Центар за заштиту жртава трговине људима је у претходној години идентификовао 71 жртву трговине људима, чиме је настављен тренд пораста броја особа којима је обезбеђена помоћ и подршка већ 4. годину заредом.
Протекла година је карактеристична потоме што је у њој добијен највећи број пријава и идентификован највећи број жртава у последњих 6 година, као и по томе што је идентификован највећи број страних држављана у овом периоду.
Када су у питању облици експлоатације, сада већ можемо да уочимо тренд да сексуална експлоатација није више тако доминантна. Она је до 2023. године била апсолутно најзаступљенији облик експлоатације, са 50 и више процената, али је у последње две године, њена заступљеност приближна радној експлоатацији и случајевима принуде на просјачење. Већ трећу годину заредом расте број идентификованих жртава радне експлоатације, међу којима су и домаћи и страни држављани.
И даље је највећи број идентификованих жртава из Србије, али је приметан значајан пораст броја страних држављана (идентификовано 167% више у односу на претходну годину). Међу њима су и особе експлоатисане у Србији, али и особе експлоатисане у земљама порекла или на мигрантској рути. Све је већи број пријава сумњи на експлоатацију страних држављана који су легално дошли у Србију, што је последица . Иако се у већини случајева испоставило да се не ради о трговини људима, већ о другим облицима кршења њиховог права, важно је системски реаговати на ове ризике. Центар је прошле године, у сарадњи са Министарством за рад, заопшљавање борачка и социјална питања, Међународном организацијом за миграције Уједињених Нација и Немачком организацијом за међународну сарадњу, организовао велики, дводневни, регионални скуп под називом „Либерализација приступа тржишту рада: потенцијали законитих миграција и превенција ризика од прекарних занимања и трговине људима“ и наставићемо да се активно бавимо овом темом.
Број пријава које добијамо се такође константно повећава, што се може објаснити тиме што сваке године обучимо по више стотина професионалаца за прелиминарну идентификацију. Прошле године смо развили и апликацију која се користи у ову сврху. Током 2024. гдине смо добили 184 пријава, а највише их је дошло из цивилног сектора. Посебно је приметно да добијамо пријаве и од организација које раније нису учествовале у прелиминарној идентификацији, а са којима смо претходно интензивирали сарадњу и чији су чланови прошли наше обуке. Повећање броја пријава нам омогућава да дођемо до већег броја особа и пружимо им подршку. Чак и када се испостави да се не ради о случајевима трговине људима, често се ради о особама у ризику или особама које су жртве других облика злостављања, те можемо да укључимо друге установе и организације у пружању помоћи.